Fregata / Flying w Lomi

Ruch i taniec odbywa się wszędzie i stale. Objawia się w ruchach naszych komórek, pulsowaniu krwi i rytmie oddechu. We wznoszeniu i opadaniu fal morskich, zmienności pór roku, budzeniu dnia i zasypianiu nocy. Jest połączony z naszymi doświadczeniami i uczuciami, a one wpływają na sposób w jaki się poruszamy i postrzegamy świat. 

Ruch jest życiem. Życie jest ruchem. Zmianą. Pulsem. Przepływem. Rytmem. Oddechem. Falowaniem.Opadaniem. Wznoszeniem.Jest obecny również w zatrzymaniu.

W masażu Lomi Lomi Nui taniec Fregaty/ Flying jest jednym z podstawowych narzędzi jakich uczymy się, aby uwolnić przepływ, wzmocnić nasze ciało, osadzić się z własnym ciężarem i nadać ruchowi  właściwy kierunek.

Jest medytacją w ruchu, która zasila  pole naszego serca i wzmacnia pole osoby doświadczającej masażu.

Fregata/ Flying wyraża się w nieskończonym ruchu, który łączy wszystkie kierunki i symboliczną przyszłość – czyli to czego nie możemy zobaczyć z przeszłością, czyli tym co zapisane jest w pamięci naszego ciała by w konsekwencji osadzać się w tu i teraz.

Każdy, praktyk Lomi i osoby, które choć raz doświadczyły masażu wiedzą, że Lomi Lomi Nui  jest masażem wykonywanym w tańcu  wokół stołu, na którym leży masowana osoba. Zawsze odbywa się on ze wsparciem  oddechu , rytmu i muzyki, a czasem ciszy.

Kiedy taniec i tancerz stają się jednym. Kiedy prowadzenie przejmuje czucie i obecność masaż przestaje być masażem, a praktyk Lomi – masażystą. W to miejsce pojawia się taniec życia, w  którym prowadzi osoba masowana choć nie jest to czynne prowadzenie. Jest to raczej dialog, który powstaje podczas spotkania bez słów. Dialog, którego podstawą jest kontakt i słuchanie. Potem jest pierwszy krok. Pierwszy dotyk. Pierwszy oddech.

To otwiera możliwość na taniec, który może wydarzyć się z różną dynamiką i intensywnością dla obu stron.