Aloha DUŻE I MAŁE DOJO – LOMI refleksje

Miałam to szczęście angażować się w różne praktyki somatyczne przez długi czas – sport, sztuki walki, taniec, terapie manualne, w tym oczywiście LOMI LOMI obecne w moim życiu ok 20 lat. Zaangażowanie pozwalało mi obserwować, jak zmieniam się pod ich wpływem, jak praktyka wspiera mnie w życiu i pokazuje, gdzie jestem.

Medytacja w ruchu, czyli praktyka ciała i umysłu

Czasem możemy w sali warsztatowej stworzyć taki mały ekosystem, który dzięki powtarzalności praktyki rozrasta się. Z upływem czasu granice między tym, co praktykujemy w sali, a tym, co praktykujemy w życiu, zacierają się. Jeden z moich nauczycieli – Przemek Błaszczak – kiedy praktykowałam aikido zawsze umacniał we mnie przekonanie, że życie i praktyka są nierozerwalnie związane.

Praktyka jest lustrem dzisiejszego życia, a życie jest areną praktyki. Zawsze mówił, że aikido ma duże **dojo** i małe **dojo**. Małe **dojo** to praktyka na sali, a duże **dojo** to praktyka w życiu – czyli jak nasza praktyka przenosi się na nasze codzienne życie.

Podobnie jest z LOMI LOMI, ale dotyczy to również każdej innej formy praktyki w którą jesteśmy zaangażowani. Myślę, że osoba, która praktykuje coś długo, na pewno wie, że nie sposób oddzielić życia od tego, co zaczynamy kultywować, by poprawić jakość naszego istnienia.

Lomi, według mnie, również ma swoją małą i dużą **OHANĘ- rodzinę**. Mała **ohana** to te momenty, kiedy spotykamy się razem i praktykujemy. Duża **OHANA ** to czas, kiedy wracamy do swoich domów, do swojego życia, do swoich środowisk, do swojej pracy, do przyjaciół i mamy szansę kontynuować praktykę w naszych postawach, myślach i działaniach. W codziennym życiu . Ponieważ nic nie jest oddzielone, wszystko przynależy do siebie. To, w jaki sposób jesteśmy w świecie i sposób, w jaki go widzimy, odbija naszą rzeczywistość i to, jak ją przeżywamy. Praktyka będzie w nas to wzmacniać i pokazywać, kim jesteśmy, co jest dla nas aktualne i wrażliwe, co jest na wierzchu. Praktyka pozwala nam wzrastać jeśli się w nią angażujemy – praktyka angażuje się nas. Ufam , że to co praktykujesz służy Tobie i większej OHANIE.

Ściskam Aga i oczywiście zapraszam do wspólnych LOMI praktyk. Poniżej kalendarz kolejnych treningów.

Nadchodzące wydarzenia